Ubezpieczenie kredytu przede wszystkim ma zmniejszyć ryzyko związane z jego udzieleniem. Banki proponują, a czasem wymagają od swoich klientów wykupienia rozmaitych ubezpieczeń. Obowiązek ten nakładają przede wszystkim na osoby z niską zdolnością kredytową. Ubezpieczenie kredytu, choć w minimalizuje ryzyko, to jednocześnie podwyższa ogólne koszty zaciąganego zobowiązania. Ile może kosztować ubezpieczenie kredytu? Jakie warto wykupić i kiedy?
Czy ubezpieczenie kredytu jest potrzebne?
Banki bardzo chętnie wraz z kredytami sprzedają dodatkowe usługi i rozwiązania. Często od ich zakupu uzależniają przyznanie finansowania lub też zachęcają do ich nabycia w celu obniżenia ogólnych kosztów kredytu. Tym sposobem wraz z kredytem zakłada się konto osobiste czy występuje o kartę kredytową, która ma obniżyć oprocentowanie pożyczki. Podobny mechanizm występuje w przypadku ubezpieczeń kredytu. Zobacz jakie jest koszt kredytu gotówkowego w różnych ofertach kredytowych.
Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach ubezpieczenie kredytu nie jest złem koniecznym, ale sposobem na podniesienie bezpieczeństwa. Tak jak np. w przypadku kredytu hipotecznego, przy którym ubezpieczenie na życie jest wręcz obowiązkiem. Jego brak oznacza, że w razie śmierci kredytobiorcy jego rodzina musi brać na swoje barki ciężar spłaty zobowiązania. Więcej na temat, co kredytem hipotecznym w razie śmierci kredytobiorcy, znajdziecie w tym artykule. To, dlatego niekiedy mimo podwyższenia ogólnych kosztów kredytu ubezpieczenie warto wykupić. Na jakie się zdecydować?
Ubezpieczenie kredytu – najpopularniejszy wybór
Najczęściej kupowanym ubezpieczeniem przy kredycie jest to na życie. Oznacza ono, że w przypadku śmierci kredytobiorcy ubezpieczyciel spłaca pozostałą do uregulowania część zobowiązania. W przypadku braku takiego ubezpieczenia to obowiązek spłacenia pozostałej części zobowiązania przechodzi na rodzinę kredytobiorcy. Ten typ ubezpieczenia warto wykupić przy kredytach hipotecznych lub długoterminowych na wysokie sumy. Jego koszt ustalany jest indywidualnie, a stawka obniża się wraz z coraz niższą kwotą do spłaty.
Zobacz również od czego zależy wysokość raty kredytu hipotecznego.
Jakie ubezpieczenie od kredytu warto wykupić?
Klienci banków często sięgają też po ubezpieczanie ryzyka utraty pracy. W praktyce oznacza ono, że ubezpieczyciel przejmuje spłatę zobowiązania na określony w umowie okres czasu, jeśli kredytobiorca utracił pracę. Ma to pomóc mu na spokojnie znaleźć nowe zatrudnienie. Warunkiem tego ubezpieczenia zazwyczaj jest to, że utrata pracy nie może nastąpić z winy ubezpieczonego lub z powodu złożonego wypowiedzenia. Drugim typem ubezpieczenia kredytu, nad którym warto się zastanowić, jest od następstw nieszczęśliwych wypadków, długotrwałej choroby i czasowej niezdolności do pracy. Działa ono w oparciu o te same mechanizmy jak ubezpieczenie ryzyka utraty pracy. Więcej o różnych rodzajach ubezpieczeń kredytu znajdziesz w tym artykule.