Rata kredytu gotówkowego to bardzo poważne zobowiązanie, które przez wiele lat może mieć wpływ na naszą sytuację finansową. Wielu z nas co miesiąc oddaje bankom część pożyczonych pieniędzy. To jest oczywiście rata kredytu gotówkowego. Na co ona się składa i co tak naprawdę spłacamy?
Z czego składa się rata kredytu gotówkowego?
Każda rata kredytu gotówkowego składa się z dwóch ważnych części:
- kapitałowej – oznacza to to, iż oddajemy wcześniej pożyczona kwotę;
- odsetkowej – jest to wynagrodzenie dla banku z tytułu udzielenia nam kredytu.
Proporcje pomiędzy tymi dwiema częściami są bardzo różne. Wszystko to w zależności od tego czy zdecydujemy się na raty stałe, czy też malejące. Dlatego zanim podpiszemy z bankiem jakąkolwiek umowę kredytu, warto sobie najpierw przeanalizować to, jaki rodzaj rat będzie dla nas bardziej korzystny. Zobacz również w jaki sposób wpłynie to na miesięczną wysokość raty naszego kredytu.
Zobacz również jak RRSO wpływa na koszt naszego kredytu.
Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?
Co jeszcze składa się na wysokość raty kredytowej? Niektórzy z nas myślą, że jest to jedynie oprocentowanie kredytu. Nic bardziej mylnego, ponieważ na całościową sumę naszej przyszłej raty będą miały również wpływ takie czynniki jak:
- ubezpieczenie kredytu,
- koszty podwyższonego ryzyka,
- prowizja za udzielenie nam kredytu,
- marża,
- zmienna stopa referencyjna.
Jeżeli natomiast zastanawiamy się w jaki sposób obliczyć ratę kredytu gotówkowego, możemy już teraz skorzystać z kalkulatora rat kredytowych. Jest to bezpłatne urządzenie internetowe, które działa w ten sposób, że w odpowiednie okienka wpisujemy właściwe dane, a kalkulator sam oblicza za nas wysokość raty.
Więcej na temat symulacji wykonywanych dzięki kalkulatorom kredytowym znajdziesz w tym artykule.
Są to bardzo istotne informacje dla każdego przyszłego kredytobiorcy, ponieważ w ten sposób wylicza sobie to, czy rzeczywiście będzie go stać na dany kredyt o takich, a nie innych wymaganych sumach na comiesięczne raty. Z kalkulatora rat kredytowych można skorzystać w sieci – wystarczy jedynie dostęp do internetu, a już możemy zaczynać swoje obliczenia.