Spośród wielu pojęć związanych z bankowością i finansami, które bywają niezrozumiałe dla znacznej części społeczeństwa, jedno z nich przewija się szczególnie często. Chodzi o odsetki ustawowe. Czym w zasadzie są i dlaczego różnią się od innych odsetek? Postaramy się to wyjaśnić w tym artykule.
Odsetki ustawowe – co oznacza to pojęcie?
Odsetki ustawowe są najczęściej spotykanym rodzajem odszkodowania za zwłokę przy spłacaniu pieniężnych świadczeń. Są jednak także inne formy, więc dlaczego wiele osób szczególnie upodobało sobie właśnie odsetki ustawowe? Wszystko przez to, że wybierając je, wierzyciel nie ma obowiązku wykazywania swoich strat. Udowadnia tylko okres zwłoki i wysokość kwoty dłużnej, po czym może uzyskać odszkodowanie. Tego rodzaju odsetki ustawowe dostępne są zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla tych, którzy firmy nie prowadzą.
Jaka jest kwota odsetek ustawowych?
W przeszłości wysokość odsetek ustawowych była określana przez specjalne rozporządzenie, które wydawała Rada Ministrów. Obecnie to Minister Sprawiedliwości wydaje obwieszczenie, w którym jest podana ta wartość.
Czy na wyliczenie odsetek ustawowych istnieje wzór?
Nie każdy wie, że na wyliczenie odsetek ustawowych istnieje wzór. Aby obliczyć tą wysokość, mnożymy przez siebie kwotę zaległości przez liczbę dni zwłoki, a następnie przez wysokość stopy odsetek. Na samym końcu otrzymany wynik musimy podzielić przez 365 i gotowe. W ten sposób wyliczyliśmy kwotę odsetek ustawowych. 365 w tym wzorze oznacza liczbę dni. Wprawdzie zdarza się, że rok ma inną liczbę dni, jednak dla uproszczenia we wzorze przyjmuje się, że ma to być liczba 365. Niezależnie więc, czy rok jest przestępny, czy nie, wzór nie ulega zmianom.