Wśród kredytów oferowanych obecnie przez banki znajduje się między innymi kredyt konsolidacyjny. To propozycja kierowana do osób, które mają kilka zobowiązań kredytowych i chciałby zmniejszyć wysokość spłacanych co miesiąc zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny to bowiem zawsze niższa rata.
Decydując się na kredyt konsolidacyjny, mamy do wyboru dwie opcje:
• kredyt gotówkowy;
• kredyt hipoteczny.
W pierwszym przypadku wysokość zobowiązań, które może objąć konsolidacja nie może przekraczać na ogół osiemdziesięciu tysięcy złotych. Niektóre banki są jeszcze bardziej restrykcyjne i decydują się na obniżenie tej kwoty do pięćdziesięciu tysięcy złotych. Na ogól banki stosują uproszczoną procedurę przyznania takiego kredytu. W wielu placówkach decyzja podejmowana jest bardzo szybko, a klient naprawdę nie musi długo czekać. Kredyt hipoteczny kierowany jest już do osób, które mają naprawdę duże zobowiązania. Okres kredytowania może w tym przypadku wynosić nawet dwadzieścia lat. Hipoteka oznacza, że w przypadku zaprzestania spłacania rat bank ma prawo zająć nam mieszkanie lub dom. Trzeba o tym pamiętać, decydując się na zaciąganie takiego kredytu.
Kredyt konsolidacyjny ma mnóstwo zalet. Wiele banków oferuje swoim klientom pożyczkę wyższą niż wymagana do spłaty zobowiązań. Nadwyżkę gotówki można przeznaczyć na przykład na zakup nowej pralki czy zapłacenie jakiegoś rachunku. Jest to naprawdę korzystne rozwiązanie.
Wybierając kredyt konsolidacyjny, mamy pewność, że co miesiąc będziemy oddawać do banku niższą kwotę. W efekcie nasz domowy budżet nie będzie tak mocno obciążony. Jest to niewątpliwie największa zaleta wynikająca z zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego.
Trzeba jednak pamiętać, że banki nie udzielają takich kredytów osobom, które mają trudności ze spłaceniem rat. Jeśli więc obawiamy się trudności, warto o kredyt konsolidacyjny zacząć starać się jeszcze przed ich pojawieniem się. Później może być już bowiem na to za późno. A kredyt konsolidacyjny może naprawdę uratować nawet trudną sytuację.