Kredyt konsolidacyjny – co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku

Polacy są zadłużeni na ponad 900 mld złotych. Rekordowy niespłacony dług to 66 milionów. Większość zadłużonych ma znacznie mniejsze zobowiązania. Mimo to, jednak wiele osób ma problem z terminową spłatą kredytów, pożyczek, rat, rachunków za czynsz i media. Sposobem na wyjście z sytuacji kryzysowej może być kredyt konsolidacyjny.

Konsolidacja – na czym to polega?

Konsolidacja polega na połączeniu w jedno dwóch lub więcej produktów finansowych typu pożyczka czy kredyt. Ujednoliceniu ulega oprocentowanie oraz czas spłaty. Dla osób zadłużonych ponad stan, które utraciły płynność finansową i są na skraju bankructwa w praktyce oznacza to możliwość normalnego funkcjonowania bez groźby utraty reszty majątku, czy wolności. Nowy kredyt opiewa na kwotę naszych zobowiązań. Jest rozłożony na wygodne raty dostosowane wysokością do dochodów, a czas spłaty jest zazwyczaj wydłużony w stosunku do poprzednich kredytów. Więcej szczegółów na temat kredytu konsolidacyjnego znajdziesz tutaj.

Decyzja o konsolidacji zadłużenie

Decydując się na zaciągniecie kredytu konsolidacyjnego, należy pamiętać, że należy regularnie spłacać raty. Dlatego też warto dokładnie oraz sprawdzić kalkulator kredytu konsolidacyjnego. Narzędzie to szybko obliczy Twoje zobowiązania i dopasuje najlepszy kredyt konsolidacyjny dla Ciebie. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem, jest opcja kredytu rozłożonego na dłuższy okres okres czasu, jednak z mniejszą miesięczną ratę. Choć w ostatecznym rozliczeniu kredyt ten jest nico wyższy, umożliwia on wyjście z zbyt dużych obciążeń miesięcznych.

Nie tylko kredyt konsolidacyjny

Wiele niebezpieczeństw czyha na osoby, które w spiralę zadłużenia wpadły z powodu uzależnienia od hazardu czy narkotyków. Powrót do dawnego stylu życia po wzięciu kredytu konsolidacyjnego nie zmieni sytuacji, a wręcz ją pogorszy, gdyż konsolidacja kredytów to przecież dłuższy czas spłaty. Wychodzenie z zadłużenia musi więc przebiegać równolegle do zmiany stylu życia, a przede wszystkim wymaga eliminacji kompulsywnych zachowań typu gry, używki, zakupy. Kredyt konsolidacyjny uratuje tonących w długach, ale tylko wówczas, gdy zechcą świadomie z podanego koła ratunkowego skorzystać.